להנצחה מלאה ומכובדת לשנים ארוכות
מצבות איכותיות ומרשימות, השאירו פרטים או צלצלו 052-2797554

  מצבה בעיצוב אישי | אנדרטאות | פסלים | ליווי צמוד
  הגעתם לאדם ואבן בניית מצבות אומנותיות

  ישיבת שבעה – מהן הלכות שבעה

  ישיבת שבעה היא אחת ההלכות המרכזיות והמשמעותיות ביותר בתהליך האבלות ביהדות. מטרתה של הלכה זו היא לאפשר למשפחת הנפטר לבטא את אבלה, להתאחד בצער ובכאב, ולקבל תמיכה וניחומים מהקהילה הסובבת אותה. זוהי תקופה של התכנסות פנימית, בה האבלים מתמקדים בזכר יקיריהם שהלכו לעולמם, ומקבלים עידוד ונחמה מהסובבים אותם.

   

  כיצד מתקיימת בפועל השבעה

  השבעה מתקיימת בדרך כלל בביתם של האבלים הקרובים ביותר, כמו ההורים, הילדים, האחים או האחיות של הנפטר. במקרים מסוימים, כאשר האבלים מתגוררים הרחק ממקום מגוריהם, ניתן לקיים את השבעה בבית אחר או אפילו בבית הכנסת. 

  במהלך השבעה, דלת הבית נשארת פתוחה לאורך כל שעות היום, כדי לאפשר לאנשים להיכנס ולנחם את האבלים. נהוג לבקר את האבלים בשעות הבוקר ואחר הצהריים, ולעתים גם בשעות הערב. המנחמים מגיעים כדי להושיט יד, לחבק, להקשיב ולהביע את תנחומיהם למשפחה האבלה.

  בנוסף למילות התנחומים, המבקרים נוהגים להביא עמם גם מזון ושתייה, כדי להקל על המשפחה האבלה שאינה מבשלת ומכינה ארוחות במהלך ימי השבעה. האוכל המובא נועד הן לאבלים והן כדי לארח את המנחמים הרבים שמגיעים.

  עם תום השבעה, נהוג לקיים סעודת הבראה, הידועה גם כסעודה הראשונה שלאחר הקבורה, כדי לציין את סיום השבעה ואת תחילת החזרה ההדרגתית לשגרת החיים. בשלב זה, חלק מהמשפחות כבר פונות לשירותיו של קבלן מצבות כדי להתחיל בתהליך הקמת מצבה לזכר יקיריהם שהלכו לעולמם.

   

  הלכות השבעה 

  במהלך ימי השבעה, חלים על האבלים מספר איסורים והגבלות הלכתיים:

  אסור להתרחץ, להתגלח, להסתפר, להחליף בגדים, לכבס, לנעול נעליים מעור, לקיים יחסי אישות, לצאת מהבית (למעט מקרים מיוחדים), לעבוד, ללמוד תורה (מלבד דברים הקשורים לאבלות ולנפטר), לשבת על כיסאות רגילים (רק שרפרפים נמוכים או על הרצפה) ועוד. 

  כל זאת נועד לאפשר לאבלים להתמקד באבלם, בכאבם ובזכר יקיריהם, ללא הסחות דעת חיצוניות. בנוסף, על האבלים חלה חובה לקרוע את הבגד העליון (קריעה), כאות אבל וצער על מות יקירם. כמו כן, האבלים אינם מברכים את ברכות השחר ואת ברכת המזון במהלך השבעה, מתוך עמדה רגשית של קושי להודות ולשבח את הבורא בעת כזו של צער ואבל.

   

  ישיבת שבעה, מגיעים לניחום אבלים

  קרדיט לתמונה: Image by freepik

   

  ארבעת מנהגי האבלות ביהדות

  ביהדות, קיימים ארבעה שלבים עיקריים של אבלות: 

   

  השבעה – 7 ימי אבלות

  שבעת הימים הראשונים לאחר הלוויה, בהם יושבים האבלים בביתם ומקבלים את תנחומי המנחמים. בתום השבעה קמים האבלים מהשבעה וחלק מההגבלות וההלכות מוסרות מהם.

   

  השלושים – 30 יום לפטירה

  בתקופת השלושים, האבלים חוזרים בהדרגה לשגרת חייהם, אך עדיין נמנעים מהשתתפות באירועים שמחים וממשיכים להימנע מגילוח, תספורת ושמיעת מוזיקה. בתקופה זו, ממשיכים לומר קדיש על הנפטר בתפילות.

   

  שנת האבל – 12 חודשים מיום הפטירה

  במהלך שנה זו, ממשיכים האבלים להגיד קדיש ולהתייחד עם זכר יקיריהם, אך רוב האיסורים וההגבלות שחלו בשבעה ובשלושים מוסרים. יחד עם זאת, האבלים ממשיכים להימנע מהשתתפות באירועים שמחים במיוחד. 

   

  יום זיכרון שנתי – כל שנה

  נוהגים להדליק נר זיכרון שידלוק במשך 24 שעות ולומר קדיש. מנהג זה חוזר בכל שנה בתאריך העברי של יום הפטירה.

   

   

  בניית מצבה ליקיריכם – מאילו אבנים ניתן להכין מצבה

  בתום תקופת האבלות, נוהגות משפחות רבות להקים מצבה על קברו של יקירם שהלך לעולמו. מצבות אבן הן המצבות הנפוצות ביותר, אך ניתן גם להקים מצבות שיש או מצבות גרניט, בהתאם להעדפת המשפחה ולתקציב העומד לרשותה. חשוב לבחור בחברה בעלת ניסיון מקצועי, המתמחה בייצור מצבות, אשר תדע לכוון ולהדריך את המשפחה בתהליך משמעותי זה, של הנצחת זכרו של הנפטר ובכבודו של המת. אם אתם זקוקים להכוונה או לייעוץ בנושא, אנא אל תהססו ליצור עמנו קשר. נלווה אתכם ברגישות ובמקצועיות.

  ליווי אישי מהמפגש עד הקמת המצבה

   מאמרים נוספים

   להנצחה מלאה ומכובדת לשנים ארוכות
   מצבות איכותיות ומרשימות, השאירו פרטים או צלצלו 052-2797554

    ענקית קידום האתרים
    חייגו עכשיו וואטסאפ צור קשר
    דילוג לתוכן