להנצחה מלאה ומכובדת לשנים ארוכות
מצבות איכותיות ומרשימות, השאירו פרטים או צלצלו 052-2797554

  מצבה בעיצוב אישי | אנדרטאות | פסלים | ליווי צמוד
  הגעתם לאדם ואבן בניית מצבות אומנותיות

  מצבות קבורה

  על מנת להנציח אנשים שנפטרו, מקימים על קברם מצבות קבורה מאבן שעליהן מופיעים פרטי הנפטר וכיתוב נוסף.

  בניית מצבות היא הדרך של בני האדם להנציח את קרוביהם שנפטרו. לאחר שאדם נפטר, קרובי משפחתו יכולים להקים מצבה על הקבר לזיכרון והנצחה של אותו אדם יקר. המצבה מציינת את מקום קבורתו של האדם ופרטים על שמו, משפחתו ושנת לידתו. פעמים רבות משלבים גם כיתוב מצבות אשר מכיל בדרך כלל ציטוט מן המקרא או שורה מן השירה המייצגת את דמותו ואופיו של המת. מצבות רבות מכילות גם את הסמל הדתי של האדם הנקבר. בדת היהודית הכוונה היא למגן דוד.

  מצבת קבורה עשויה בדרך כלל משיש, גרניט או אבן אחרת, ולעיתים נתקלים בבתי הקברות במצבות מיוחדות ושונות מן המצבות הרגילות בצבען, בצורתן או בעיצובן. משפחת הנפטר היא שאחראית על הזמנת המצבה ועל הכיתוב שיהיה עליה. קיימים כללים המקובלים בארץ לעיצוב מצבות זיכרון בבתי עלמין, וכללים אלה נאכפים בעיקר בבתי עלמין המנוהלים ע"י חברת קדישא. רצוי להתייעץ עם האחראים על בית הקברות לפני שמזמינים מצבה, כדי לוודא שהמצבה שבחרתם בה אכן מקובלת בבית עלמין זה. בבתי הקברות הפרטיים נעשית ההנצחה באמצעות מצבות חופשיות יותר והן מעוצבות כך שאופיו של המת יבוא לידי ביטוי דרכן, וכך זיכרו יונצח בצורה ייחודית ובשונה מאנשים אחרים. חשיפת המצבה נעשית כ-30 יום לאחר טקס הקבורה בטקס שנקרא גילוי מצבה.

  כיום, מקובל לעשות את ההנצחה ע"י מצבות שיש, מצבות גרניט או מצבות אבן, אולם לוח זיכרון יכול להיות עשוי מכל חומר שהוא, וייחשב למצבה גם אם הוא אינו עשוי אבן. בארץ נחשבות מצבות הגרניט למצבות יוקרתיות מאוד, אך ניתן להבחין במצבות מעוצבות גם מאבנים אחרות כמו: מצבות שיש, מצבות אבן עצמון, אבן גלילית, מצבות שיש חברון, שיש טורקי ועוד. ההבדלים בין סוגי הסלעים הוא בגוון האבן ובאיכות שלה. ישנן אבנים בעלות מראה חלק וחלקן בעלות טקסטורה מסויימת. את האבן שנבחרה לבניית המצבה ניתן לעבד לצורות שונות וכן ניתן לשלב כמה סוגי אבנים, או חומרים אחרים כמו זכוכית, ברזל ואפילו תמונות וכמובן עיצובים שונים על גבי המצבה.

  לא משנה אם בחרתם במצבת אבן בזלת, אבן יפתח, אבן חברון, מצבות שיש סרדו או אבן מסוג אחר, בכל אחת מן הבחירות הללו תוכלו לשלב עיצוב חלק עם מחוספס, הוספת כיתוב על הממצבה ע"י חריטה או באמצעות תבליט ולעצב או לפסל את האבן לפי בקשתכם. מצבה שעיצובה ייחודי היא מרשימה ובולטת, וזה מתאים לאנשים מסויימים אך לא לכל אדם ולא לכל משפחה. רבים בוחרים במצבת אבן פשוטה להנצחת קרוב שנפטר. הפשטות הנקייה גם היא מרשימה ומכובדת מאוד, וכראייה לכך – בתי העלמין הצבאיים מתאפיינים בשימוש במצבות בסגנון זה.

  טקסים דתיים הם אלמנט המשתנה בין דת זו לאחרת ואף בתוך הדת עצמה ישנם זרמים שונים המבצעים את הקבורה וההנצחה בצורות שונות. מצבות קבורה בדתות השונות נבדלות זו מזו בצורתן, וכן בתקופות השונות בהיסטוריה הקברים נראים אחרת. אצל הנוצרים מקובל להציב מצבת קבורה בצורת צלב, ומקובל לקבור את המתים בתוך ארון קבורה. בדת היהודית ישנה מצבת אבן מעל הקבר וצורתה בדרך כלל מלבנית.

  הכיתוב על מצבת הקבורה ביהדות מכיל את ראשי התיבות פ"נ שמשמעותם פה נקבר או פה נטמן. קיצור נוסף המקובל אצל היהודים הוא תנצב"ה – תהיה נשמתו צרורה בצרור החיים. בחלקות קבר רבות מטפחים גינה או צמחייה כדי ליפות את הקבר. מצבות קבורה אחדות מכילות עיטורים בצבע כדי להכניס קצת עניין לגוונים האחידים המאפיינים מצבות אבן בדרך כלל. האפשרויות הן בלתי מוגבלות, אולם חשוב לציין כי ישנם הבדלים משמעותיים במחירי המצבות השונות. מצבה גדולה ומפוארת יכולה להגיע למחיר גבוה מאוד. אולם גם בהשקעה כספית צנועה יותר ניתן להקים מצבה ראויה ומכובדת.

  מצבות עשויות אבן בדרך כלל, אך למרות עובדה זו, המצבות אינן עמידות בפני כל, ויש מצבים שונים בהם מצבה נשחקת או אף נשברת. ישנן מצבות מחומרים שונים הזקוקים לטיפול אחת לפרק זמן קבוע, כמו ניקוי מצבות או ציפוי בחומר הגנה. לכן, יש להקפיד על טיפוח הקברים, שנעשה כשירות של חברות שימור מצבות. שימור המצבה כולל גם ניקיון של חלקת הקבר וטיפוח הגינון באזור הקבר. במידה והמשפחה של הנפטר לא מתגוררת בסביבת בית העלמין, או שמסיבה כלשהי לא מסוגלת לטפל במצבה, ניתן לשכור שירות זה מחברת הנצחה העוסקת בטיפוח מצבות.

  ליווי אישי מהמפגש עד הקמת המצבה

   מאמרים נוספים

   להנצחה מלאה ומכובדת לשנים ארוכות
   מצבות איכותיות ומרשימות, השאירו פרטים או צלצלו 052-2797554

    ענקית קידום האתרים
    חייגו עכשיו וואטסאפ צור קשר
    דילוג לתוכן