להנצחה מלאה ומכובדת לשנים ארוכות
מצבות איכותיות ומרשימות, השאירו פרטים או צלצלו 052-2797554

  מצבה בעיצוב אישי | אנדרטאות | פסלים | ליווי צמוד
  הגעתם לאדם ואבן בניית מצבות אומנותיות

  אנדרטה

  סקירת סוגי אנדרטאות ודוגמאות לאתרי זיכרון ברחבי ישראל

  כל חברה מורכבת מאנשים אשר חלקם תרמו להתפתחותה לפני שנים רבות וכבר נפטרו או נהרגו. הדרך לכבד ולהזכיר לנו אותם היא להציב אנדרטאות שישמרו את זכרם, את מעשיהם ואת פועלם. כחברה אנו פועלים באופן טבעי על מנת לתת כבוד והערכה וגם לאפשר מקום זיכרון כחלק ממנהלי האבלות הממלכתיים בתאריכים מסויימים בשנה.

  אנדרטה היא מבנה אשר תוכנן כדי להנציח אדם או אירוע משמעותי. המבנה יכול להיות פסל סביבתי, מיצג אמנותי כלשהו או גלעד. מנהג הצבת האנדרטה על קברו של אדם היא מסורת יהודית עתיקה מאוד ובכל מקום שבו קהילות יהודיות היו קיימות, היהודים המשיכו את הנוהג הזה של הקמת מצבה לזכר המנוח.

  אתרי הנצחה ואנדרטאות ממוקמים בכל הארץ, בערים ומחוצה להן, והן אבני דרך ודוגמא לחברה הישראלית ופועלה. קיימים מספר סוגים של אנדרטאות, אשר מוצבות ברחבי המדינה:

  אתרי הנצחה לחיילי צה"ל ומערכת הביטחון – אלו הם אתרי הנצחה ממלכתיים, כגון האנדרטה שממוקמת בבת-ים, אשר נקראת "המצבה" והוקמה לזכרם של הנופלים במלחמת העצמאות.

  • אנדרטאות נוספות לזכר חיילים שנפלו במערכות ישראל הן פסל "האריה השואג" לזכרם של הרוגי תל-חי; אנדרטת חטיבת הנגב שגם היא קשורה לנופלים במלחמת העצמאות; אתר ההנצחה בלטרון לזכרם של לוחמי חיל השריון אשר נפלו במלחמות ישראל; אתר גבעת התחמושת לציון שחרור ירושלים, וישנם עוד לא מעט אתרי הנצחה ומצבות הקשורים לחללי מערכות ישראל.
  • אנדרטאות אישיות ופינות זיכרון – ברחבי הארץ פזורים אנדרטאות ולוחות זיכרון שהוקמו כדי לציין מעשים של אנשים מסוימים ופועלם – ניתן לדוגמא לראות את מקום קברו של הברון דה רוטשילד, הנדיב הידוע, אשר מסביב לקברו נבנה פארק טבעי ומקסים לציון תרומתו הכלכלית לארץ; כיכר רבין בתל-אביב, אשר בה הוקמה אנדרטה לזכרו של ראש הממשלה יצחק רבין, בסמוך למקום הירצחו; אנדרטת הזיכרון לאילן רמון, טייס החלל הראשון שלנו, אשר ממוקמת בבאר שבע, בבי"ס הטכני של חיל האוויר;
  • בנוסף לכך, קיימות אנדרטאות פחות ידועות, אשר הוקמו לזכרם של אנשים שנהרגו בתאונות דרכים, למשל. אנו נתקלים באנדרטאות אלו לעיתים מזומנות בצידי הכבישים.
  • אנדרטאות לזכר הנספים בשואה – דוגמה לאנדרטה שהיא גם יד זיכרון אישית וגם קולקטיבית ובינלאומית היא יד ושם – זהו אתר הנצחה ענק ובעצם כבר סוג של מוסד, אשר משמר ומנציח את זיכרון העבר, כדי להבטיח את העתיד.
  • אנדרטה טבעית – דוגמה לאנדרטה טבעית היא אתר מצדה שהוא אתר מורשת עולמי במדבר יהודה, אשר יושב על פסגת צוק. מצדה היתה מצודתו של הורדוס והאתר מתייחס לאירוע המרד הגדול של היהודים כנגד הרומאים ומנציח את עמידת היהודים האיתנה מול אויביהם ומעשה ההתאבדות ההמוני, כדי לא להיתפס בחיים.

  ישנן כמה סוגי מצבות להנצחת אירועים או אנשים. עוד משחר הימים בני האדם הונצחו על ידי קרוביהם אשר רצו לשמר את זיכרונם ולהעביר את המסר אותו המנוח היה רוצה שאנשים יזכרו. יחד עם זאת, ישנם עוד סוגים של אנדרטאות, כאלו אשר באות לציין אירועים חשובים בהיסטוריה וימי זיכרון וכאלו להנצחת קבוצות אנשים גדולות כמו חללי מערכות ישראל וששת מיליון היהודים אשר נספו בשואה. מלאכת פיסול האנדרטה היא מלאכה מורכבת הדורשת מהפסל מעוף יצירתי, איכות בביצוע וסבלנות. כל אלו בנוסף היכולת להגיע להבנה מלאה של צורכי הלקוח המזמין את האנדרטה דורשים ידע וניסיון מעשי של שנים רבות.

  דוגמאות של סוגי אנדרטאות

  כאמור, כפי שכתבנו בתחילה, ישנן כמה סוגי אנדרטאות, לפניכם דוגמאות לשלושה מהן:

  לזכר חללי מערות ישראל:

  – אנדרטת אסון המסוקים:

  האנדרטה בצורת מסוק יסעור הוקמה לזכרם של 73 לוחמי צה"ל אשר נספו ב – 4 בפברואר 1994 לאחר תאונה מחרידה בין שני מסוקים. האנדרטה ממוקמת בסמוך למקום האירוע ליד קיבוץ דפנה בגליל העליון.

  לציון אירוע חשוב:

  – האנדרטה לזכר גירוש יהודי צרפת:

  האנדרטה נבנתה בצורת חצי עיגול ענק ועליו שמות 80,000 קורבנות וצילומים של תעודות המשלוח של אותם יהודים אשר גורשו בעקבות "הפתרון הסופי" למחנות ההשמדה. האנדרטה ממוקמת על יד נוה מיכאל בסמוך לכביש 367 המוביל לגוש עציון.

  לזכר אנשים יחידים:

  – האנדרטה לזכרו של החייל תמיר נבואני:

  לזכר החייל הדרוזי הראשון ששירת בסיירת מטכ"ל ונספה בתאריך 01/01/2008 במהלך ניווט בדד. האנדרטה ממוקמת כמה מאות מטרים מערבית ליובלי הנחל של מפגש 2. והיא מורכבת מלוח שיש עליו כתוב: "הלכת בדד כדי שכולנו נלך יחד.." לוח השיש מונח על מעגל סלעים מרשים.

  כמו כן, ישנן גם אנדרטאות הבאות לסמל מאורעות שמחים כגון שער הניצחון בצרפת או המתנה שקיבלה אמריקה מהצרפתים הלא היא פסל החירות הידוע.

  להנציח את היקר מכל

  עם ניסיון של 20 שנים, חברת 'אדם ואבן' מתמחה בעיצוב ופיסול של סוגי אנדרטאות לציון כל מאורע או אדם קרוב. רוני קורש מייסד החברה הינו פסל, צייר, אמן סביבתי ומעצב תכשיטים בעל ניסיון, ידע ומוניטין רב בכל סוגי הפיסול. אם הנצחת יקיריכם בצוחה ייחודית רק לו חשובה לכם, פנו אל המומחים של 'אדם ואבן' לקבלת ייעוץ ותשובות לכל שאלה שתשאלו.

  ליווי אישי מהמפגש עד הקמת המצבה

   סוגי אנדרטאות

   כל חברה מורכבת מאנשים אשר חלקם תרמו להתפתחותה לפני שנים רבות וכבר נפטרו או נהרגו. הדרך לכבד ולהזכיר לנו אותם היא להציב אנדרטאות שישמרו את זכרם, את מעשיהם ואת פועלם. כחברה אנו פועלים באופן טבעי על מנת לתת כבוד והערכה וגם לאפשר מקום זיכרון כחלק ממנהלי האבלות הממלכתיים בתאריכים מסויימים בשנה. בבואכם לבחור מבין סוגי אנדרטאות בחברת מצבות מכובדת, תגלו מגוון רחב של אפשרויות בחירה. הדבר החשוב ביותר הוא לדעת לבחור באנדרטה שאכן תצליח להנציח כראוי את האדם או המאורע המדובר. בחברת "אדם ואבן" מתמחים ביצירת אנדרטאות בהתאמה אישית מושלמת, וישמחו לעזור לכם בתהליך הרגיש הזה. להלן מספר דוגמאות ממה שתוכלו למצוא אצלנו.

   סוגי אנדרטאות נפוצות

   אין הגדרה מדוייקת לכיצד אמורה להיראות אנדרטה, כך שמגוון האפשרויות הינו עצום, הן מבחינת העיצוב והן מבחינת החומר. באופן כללי, ניתן לחלק את סוגי האנדרטאות למספר סוגים: אנדרטאות מפוסלות  – יצירות אומנות של ממש, שמפוסלות מחומרים שונים דוגמת מתכת ואבן על שלל סוגיהן. צורתן יכולה להיות מופשטת או לכלול דמויות מוכרות או כלליות (למשל, פסל של יצחק רבין לעומת פסל של חייל). אנדרטאות "אינטראקטיביות" נמצאות במגע ישיר עם העוברים והשבים ואף משרתות אותם בצורה מסויימת. למשל, ספסלים, כסאות או מתקני משחק לילדים שנמצאים במתחם עצמו או כחלק בלתי נפרד ממבנה האנדרטה. אנדרטאות שכאלו חייבות להיות חזקות ביותר ולכן הן עשויות בדרך כלל ממתכת או מאבנים ועצים מחוזקים עם מתכת.

   כל אנדרטה והמהות שלה

   בחירת החומרים צריכה להתבצע בהתאם לאופי האנדרטה, הסמליות שלה, צרכי התחזוקה וכמו כן התאמתה לנוף הסביבתי שבמקום. חשוב להתייחס היטב גם לאיכות הכיתוב על גבי האנדרטה, כך שיועבר המסר כראוי ובצורה מכובדת. אפשרויות הכיתוב כוללות הדבקת אותיות, חריטה, צביעה, פסיפס אבנים וכאשר מדובר בזכוכיות – הדפסה ישירה. הפקה ויצירה של סוגי אנדרטאות רבים ומגוונים, זוהי ההתמחות של חברת "אדם ואבן". אצלנו מבינים כי לכל אנדרטה סיפור משלה, דבר שצריך להתבטא היטב ביצירתה והפקתה. אנו נזמין אתכם לשיחה נעימה ואינטימית בה תציגו לנו את הצורך שלכם באנדרטה, ורק לאחריה נתחיל במשימה וניצור עבורכם אנדרטה מיוחדת במינה. אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר ונשמח לעזור לכם בכל שאלה ובקשה.

   הנצחה נוספים

   להנצחה מלאה ומכובדת לשנים ארוכות
   מצבות איכותיות ומרשימות, השאירו פרטים או צלצלו 052-2797554

    ענקית קידום האתרים
    חייגו עכשיו וואטסאפ צור קשר
    דילוג לתוכן