להנצחה מלאה ומכובדת לשנים ארוכות

מצבות איכותיות ומרשימות להנציח את היקר מכל לעולמי עד

  מצבה בעיצוב אישי | אנדרטאות | פסלים | ליווי צמוד

  הגעתם לרוני קורש בניית מצבות אומנותיות

  מצבות

  מצבות הן המזכרת האחרונה שלנו מהעולם הזה ולכן חשוב שנדע כמה דברים לפני שבוחרים מצבה

  למרות שרבים מאיתנו מעדיפים לא לחשוב על המוות, כבני אדם ברור לכולנו כי איננו חיים חיי נצח ובשלב מסויים כל אחד מאיתנו יקבר על פי העדפותיו ואמונתו. בייחוד כאשר מדובר ביקרים לנו, אנו מעדיפים לא לחשוב על היום בו נצטרך לבחור מצבת קבורה לאדם אהוב. למרות הקשיים, חשוב להשקיע לא מעט מחשבה בבחירת המצבה המתאימה, שכן זו תלווה את המת לנצח.

  למרות התקופה הקשה העוברת על משפחת המת לאחר הפטירה, במרבית העדות ביהדות נהוג להציב את המצבה על הקבר כ-30 יום לאחר הקבורה, כאשר בחלק מן העדות המצבה נבנית ביום השמיני לפטירה. נוהג זה לא משאיר זמן רב לבחירת המצבה ולכן חשוב לבחור את המצבה כבר לאחר השבעה על מנת שזו תוצב על הקבר בזמן.

  במקרים רבים, למשפחת הנפטר אין מקום רב לקבלת החלטות בנוגע לבחירת המצבה, שכן בתי עלמין רבים מחייבים אחידות בין הקברים והדבר מכתיב את בחירת סוג המצבה, גודלה וגם את נוסח הכיתוב על המצבה. כמעט בכל בתי העלמין ישנה הגבלה כלשהי הנוגעת למבנה חלקת הקבר ורק בבתי הקברות הפרטיים והחילוניים, למשפחה ישנה יד חופשית בבחירת גודל ועיצוב המצבה. לכן, לפני שמתחילים לערוך השוואת מחירים בין בוני מצבות שונים, חשוב לברר עם הנהלת בית הקברות בו מתוכננת הקבורה, אם יש הגבלות המוטלות על בחירת המצבה ואילו הן.

  במידה ובפני המשפחה עומדת בחירה חופשית בעיצוב המצבה, הדבר הראשון שצריך לשקול הוא סוג המצבה ובעצם את סוג האבן ממנה עשויה המצבה. המצבה הסטדנרטית והזולה ביותר כיום היא מצבה מאבן חברון, אך ניתן גם לבחור מצבות אבן מחומרים יוקרתיים יותר, כמו מצבות שיש, בזלת, או מצבות גרניט ואפילו מצבה מאבן טבעית. השוני בין סוגי המצבות מגיע לידי ביטוי גם במחיר, כאשר מצבה מהסוג הפשוט ביותר תעלה כ- 1,500 שקלים בעוד שמצבה מאבן טבעית למשל שנחשבת יוקרתית במיוחד, יכולה לעלות גם 10,000 שקלים.

  בחירה נוספת שיש לעשות בבחירת מצבה היא סוג הכיתוב. במרבית המקרים, מחיר המצבה כולל בתוכו גם כמות מסויימת של אותיות, אשר בדרך כלל נעה סביב 70 אותיות ועל כל אות נוספת, יש להוסיף גם במחיר. גם סוג הכיתוב אותו בוחרים יכול להשפיע במידה ניכרת על מחיר המצבה, כאשר הכיתוב הפשוט והזול ביותר הוא כיתוב של אותיות חרוטות וצבועות בשחור. כיתובים יקרים יותר הם כיתוב של התזת חול, הבלטת אותיות מהאבן, או שימוש באותיות בולטות, בדרך כלל ממתכת, אם כי קיימות אפשרויות נוספות כמו זכוכית או קרמיקה.

  גם לאחר בחירת המצבה המתאימה והתקנתה על חלקת הקבר, חשוב לזכור כי לאחר שהמשפחה חוזרת אל ביתה, המצבה נשארת חשופה לאיתני הטבע הלא סלחניים. גם כאשר בוחרים מצבה מסוג אבן עמיד במיוחד, הזמן עושה את שלו והמצבה נפגעת ונשחקת בהתאם. בעקבות כך רבים מאיתנו אולי רגילים כבר לראות את המראה העצוב של מצבות מוזנחות ואף שבורות, כאלו שהזמן הצליח להשאיר עליהן סימנים לא נאים ובעקבות המראות המוכרים, כיום כבר ניתן למצוא חברות שמציעות שירותים של שימור ושיפוץ מצבות קבורה.

  שירותים של שימור מצבות וגם חידוש מצבות לא חייבים לשכור רק שנים לאחר הקמת המצבה, כאשר המצבה נמצאת במצב רע כל כך, אלא ניתן לפנות אל חברות אשר ידאגו לשמור על מצבה הטוב של המצבה ושל חלקת הקבר בכלל מדי תקופה מסויימת – שירות אשר לרוב כולל את ניקוי המצבה וגם טיפול בצמחייה בסביבת הקבר. מכיוון שרבים מאיתנו רואים את המצבה כביתו האחרון של המת, חשוב לנו ליצור חלקת קבר מכובדת, כזו שתגרום לנו מעט נחמה בכל פעם שנבוא להתייחד עם הנפטר האהוב.

  ליווי אישי מהמפגש עד הקמת המצבה

   מאמרים נוספים

   להנצחה מלאה ומכובדת לשנים ארוכות

   מצבות איכותיות ומרשימות להנציח את היקר מכל לעולמי עד

    ענקית קידום האתרים